Jaka jest najważniejsza rola świadectw energetycznych

W ślad za coraz liczniejszymi programami redukcji zanieczyszczeń idą propozycje oszczędzania energii. To bardzo dobre połączenie, ponieważ jedynie w taki sposób można zmienić efektywnie obecny stan rzeczy. Codzienne zużycie energii elektrycznej i wody dobrze widać po rachunkach, jakie są do płacenia. Tu łatwo zauważyć różnicę po rozpoczęciu oszczędzania zużycia tych właśnie mediów. Lecz już to, jaką energochłonność mają ściany i sufit domu, raczej trudno wyznaczyć bez dokładnych obliczeń. Owszem, nowo budowany obiekt ma te parametry napisane w projekcie, ale co mają zrobić posiadacze starszych domów. Można posłużyć się pewnymi uśrednieniami dla naszego klimatu, lecz z reguły to nie będą dokładne dane.

Przykładowo dom w górach wystawiony będzie na inne warunki atmosferyczne niż dom nad jeziorem, a co za tym idzie i zapotrzebowanie na energię będzie inne. Pomocne w wyznaczeniu zapotrzebowania danego obiektu na energię potrzebną do ogrzewania, chłodzenia czy wentylacji oraz do przygotowania ciepłej wody jest certyfikat energetyczny. Warto zainteresować się tym dokumentem energetycznej charakterystyki obiektu. Koszt jego opracowania to jedynie kilkaset złotych a ważność dokumentu wynosi 10 lat. To nieduży wydatek, jeżeli w zamian otrzymuje się informacje, które trudno byłoby samemu uzyskać.

Dodatkowo świadectwo energetyczne ma także informacje dotyczące sposobów poprawy energetycznej efektywności budynku. Uwzględnienie tych wskazówek pomoże ograniczyć zużycie energii, a co za tym idzie ograniczyć koszty. Co istotne, od kwietnia 2023 roku lokale i budynki wystawiane na sprzedaż lub wynajem wręcz muszą posiadać takie zaświadczenie. Jeżeli nawet dana nieruchomość nie wymaga takiego audytu, to dokładne określenie parametrów pozwala policzyć roczne zapotrzebowanie na energię i poznać koszty związane z jej użyciem.

Obecnie prosto znaleźć firmę, która wykona stosowne obliczenia i przygotuje dokument, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Świadectwa energetyczne Koszalin i przejrzeć otrzymane wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić