Fizjoterapia przy kłopotach z kolanami przy uprawianiu biegów

Bieganie jest jedną z najczęściej wybieranych form aktywności sportowej, w praktyce biegami się zajmują osoby ze wszystkich grup wiekowych. Wcale do tego nie potrzeba specjalistycznych urządzeń ani specjalnego miejsca, wystarczą dobre buty i trochę chęci. Lecz uprawienie takiego sportu wiąże się z ryzykiem różnych kontuzji, lekceważenie których czasami źle się kończy. I wcale tu nie chodzi o zwichnięcia czy skręcenia, ponieważ w ich przypadku z reguły zaczyna się jakieś leczenie. Ale jeżeli zacznie się pojawiać w stawie lub kolanie niewielki ból, to wiele osób nie zwraca na to specjalnej uwagi.

A może to być początek bardziej poważnej kontuzji, jaką obowiązkowo trzeba wyleczyć, aby nie dopuścić do poważnego urazu. W większości przypadków w zupełności powinna wystarczyć wykonana w odpowiedni sposób fizjoterapia Poznań, która zmniejszy objawy i pozwoli zachować ciągłość treningów. W poważniejszych stanach może być potrzebna konsultacja ortopedyczna i zrobienie specjalistycznych badań, przykładowo USG czy rezonansu magnetycznego. Umożliwi to lekarzowi ocenienie stanu stawów, ścięgien i mięśni, co będzie ważne przy wyborze leczenia. Bardzo często występującą kontuzją wśród biegaczy jest przeciążenie stawów kolanowych.

Przede wszystkim to wynika z nieodpowiedniej techniki, ale też twardego podłoża i niewłaściwego obuwia. Poznań fizjoterapia w takiej sytuacji przede wszystkim będzie mieć na celu odzyskanie właściwych ruchowych wzorców i ograniczenie dolegliwości bólowych. Spora część ćwiczeń jest kładziona na poprawę siły mięśni, które mają główne znaczenie przy bieganiu. Oprócz tego fizjoterapeuta powinien nauczyć pacjenta prawidłowej techniki, co pozwoli ograniczyć niebezpieczeństwo powtórnej kontuzji w przyszłości. Seria zabiegów jest wykonywana w gabinecie, ale niejednokrotnie biegacz otrzyma również zestaw ćwiczeń, które może później sam robić w swoim domu. Przy tego typu urazach bardzo duże znaczenie ma profilaktyka i zapobieganie. Jeśli więc ktoś zabiera się za systematyczne biegowe treningi, to powinien się przygotować do tego odpowiednio.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić