Faktoring eksportowy – jak funkcjonuje

Wiele firm w pewnym momencie swojej działalności podejmuje decyzję o wejściu na międzynarodowe rynki. Decyzja tego typu to przeważnie duża szansa na dynamiczny rozwój, ale też i większe ryzyko, związane na przykład z płatnościami. Z tego też powodu szukając ciekawych możliwości na zmniejszenie tego ryzyka można pomyśleć o czymś takim jak wzbudzający ciekawość międzynarodowy faktoring.

Zasada działania takiego faktoringu jest analogiczna co na rynku krajowym, to znaczy instytucja finansowa mająca w ofercie taką usługę wypłaca sprzedającemu kwotę za wystawione faktury, a sama ściąga później wierzytelności od klientów. Ale ze względu na dużo bardziej zaawansowane regulacje związane z takim handlem nie wszystkie firmy działające w naszym kraju udostępniają takie usługi. Spory wpływ na przebieg procesów mają różnice między przepisami, a także procedury celne, z tego też powodu tego typu działalność będzie wymagała dużego doświadczenia na konkretnym rynku. Którego aż w tak dużym stopni nie będzie musiał zdobywać sprzedawca, jeśli zdecyduje się na tego typu wzbudzający ciekawość międzynarodowy faktoring.

Oczywiście określone sprawy proceduralne trzeba będzie zachować, ale związane bardziej z prowadzonym biznesem, a nie na przykład ściąganiem wierzytelności od klientów z zagranicy. Bardzo ważne przy tym jest zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa, szczególnie że dużo kontraktów dotyczy wysokich kwot. Z tego też powodu przed przystąpieniem do faktoringu międzynarodowego niezbędna będzie szczegółowa kontrola klienta i sprawdzenie jego finansowej kondycji i wiarygodności w spłacaniu należności. Pozwoli to uniknąć współpracowania z partnerami, co do jakich mogą być wątpliwości jeżeli chodzi o sprawy rzetelności.

Dodatkową formą zabezpieczenia transakcji jest tak zwany faktoring pełny, który obejmuje także ubezpieczenie w przypadku problemów z płatnościami zagranicznych kontrahentów. W takiej sytuacji ryzyko wiążące się z transakcją na siebie bierze ubezpieczyciel, oczywiście za takie usługi należy dodatkowo ponieść koszty. Osoby zainteresowane tym tematem mogą zajrzeć na stronę https://faktoringoferty.pl/artykuly-i-porady/84-faktoring-eksportowy-finansowanie-i-pakiet-bezpieczenstwa , na której znajdą wiele przydatnych informacji.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić