Czyszczenie laserem czy piaskowanie – które jest lepsze

Mury zabytków narażone mogą być na różnego rodzaju zanieczyszczenia. W pierwszej kolejności oszczędzać ich nie będą upływający czas i atmosferyczne warunki, na powierzchni cegieł wraz z kolejnymi latami może się pojawić jakaś warstwa osadów czy zanieczyszczeń. Sporym wyzwaniem będą także domorośli artyści, którzy mogą po sobie pozostawiać pomalowane sprayem pamiątki. Lecz doprowadzenie zabytków do porządku to duże wyzwanie, ponieważ w wielu przypadkach są one naprawdę wiekowe, i trzeba bardzo uważać aby nic nie zostało uszkodzone. Standardowe metody czyszczenia tego nie gwarantują, bowiem wymagają albo zastosowania materiałów ściernych, albo chemicznych preparatów do mycia. Na szczęście z pomocą przychodzą tu zaawansowane rozwiązania technologiczne, czyli urządzenia czyszczące przy pomocy lasera. Od jakiegoś czasu z powodzeniem zastępują tradycyjne technologie, a plusy z ich zastosowania są niezaprzeczalne.

Po pierwsze czyszczenie laserowe umożliwi zachowanie oryginalnej struktury powierzchni, a jednocześnie świetnie wyeliminuje wszelkie zabrudzenia. Nie ma znaczenia, czy to będą nacieki po deszczu, farba czy warstwa kurzu – laser poradzi sobie ze wszystkim doskonale. Możliwe to będzie dzięki temu, że siłę jego promienia i częstotliwość wytwarzanych impulsów można w szerokim stopniu ustawiać, tym sposobem je dopasowując do rodzaju powierzchni. Czyszczenie laserem jest bardzo bezpieczne, przez brak fizycznego kontaktu nie powoduje żadnych uszkodzeń mechanicznych. Nie będzie trzeba stosować przy tym jakiś dodatkowych chemicznych preparatów, wody ani czyściwa.

Dużą zaletą takiej techniki jest wysoka mobilność. Lasery podłącza się do prądu elektrycznego, i będzie to jedyne medium potrzebne do ich pracy. Z takich też powodów nie będzie konieczności demontażu albo rozłączania poszczególnych elementów przed czyszczeniem, bowiem do każdego miejsca dostać się można dzięki niewielkiej, mobilnej głowicy. Dużą zaletą tego rozwiązania jest szybkość pracy, dużo wyższa niż w przypadku tradycyjnych sposobów, lecz również to, że zabiegi można wykonywać wielokrotnie.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić