Czy nurkowanie jest bezpieczne, jakich zasad należy przestrzegać

Dziś praktycznie każdy, kto będzie odpowiednio zdrowy, może poznawać uroki podwodnego świata. Wystarczy jedynie zdobyć niezbędne uprawnienia, aby móc zwiedzać wraki w Bałtyku czy też podziwiać ryby na rafie koralowej. Jednak nurkowanie nie byłoby możliwe gdyby nie odpowiedni sprzęt, warto zatem zapoznać się z tym, co każdy scuba potrzebuje. Tego sprzętu jak się okazuje trochę jest, a wszystko przed zanurzeniem może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów. Sprężone powietrze, jakim nurek oddycha pod wodą jest umieszczone w aluminiowej lub stalowej butli, pod ciśnieniem rzędu 200 atmosfer.

Zależnie od głębokości może ono wystarczyć nawet na godzinę przebywania pod wodą. Jednak oddychanie bezpośrednio z butli nie jest możliwe, z tego też powodu podłącza się do niej automat oddechowy. Ma on bardzo charakterystyczny kształt puszki z wystającym ustnikiem, który trzeba włożyć do ust. W praktyce takie automaty są dwa w zestawie, jeden z nich jest rezerwowy na wypadek, gdyby sprzęt partnera zawiódł. Butlę oraz automat mocuje się na jackecie lub skrzydle, elementy te posiadają w środku worki wypornościowe, dzięki którym da się regulować pod wodą pływalność.

W związku z tym że scubowanie często ma miejsce w w wodach o niższej temperaturze, to niezbędne będzie zapewnienie odpowiedniej termicznej izolacji. Do tego są używane różne rodzaje skafandrów nurkowych, umożliwiających przebywanie w głębinach nawet do kilku godzin. Drogie lecz jednocześnie bardzo wygodne są suche kombinezony, a na cieplejsze wody można też użyć różnej grubości pianek.

Dużym minusem pianek jest to, że woda wlewa się do środka, co dla niejednej osoby jest bardzo nieprzyjemnym doznaniem. Lecz ich cena jest kilka razy mniejsza niż suchego skafandra, z tego też powodu to one właśnie dostępne są najczęściej w wypożyczalniach. Jeżeli ktoś dłużej będzie planował związać się z nurkowaniem, to powinien się zastanowić nad kupnem swojego sprzętu. Zwłaszcza dotyczy to skafandrów, kapturów, butów i rękawiczek, w przypadku jakich dużą rolę odgrywają też względy higieniczne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić