Jak obecnie wyglądają ceny za zrobienie energetycznego świadectwa

Rosnące ceny kopalnych paliw sprawiają, że coraz więcej uwagi kładzione jest na najróżniejsze rozwiązania ograniczające ich zużycie. Pojawiają się z jednej strony zaawansowane technologiczne rozwiązania, takie jak na przykład wiatraki albo fotowoltaika, ale z drugiej dąży się do tego, żeby ograniczyć zużycie. Tu naprawdę dużo ma do powiedzenia budownictwo, ponieważ jest ono branżą, jaka ma w tej kwestii sporo do poprawienia.

Na szczęście jednak już jakiś czas temu podjęto różne działania. Jedno z nich to wdrożenie certyfikatów energetycznych, jakie informować mają o tym, jak dużo zapotrzebowania na energię posiadają dane obiekty. Tego typu Świadectwa energetyczne obowiązkowe się stały dla budynków, które wybudowane zostały po 2009 roku, oraz oczywiście aktualnie budowanych.

Lecz od kwietnia 2023 roku każdy wynajmowany albo sprzedawany lokal musi dysponować tego typu dokumentem. Co będzie oznaczało, że nawet jeśli ma więcej lat to właściciel nie może tego obowiązku pominąć. W przypadku gdy nie będzie chciał zrobić, to będzie się narażał na grzywnę, a ta będzie dość kosztowna. W skrajnej sytuacji można dostać do zapłacenia nawet pięć tysięcy, co jest znacznie więcej niż koszt wyrobienia certyfikatu. Kara nałożona też może zostać w przypadku, kiedy ktoś przy audycie podał nieprawidłowe dane, wtedy też wystawiony w oparciu o nie certyfikat traci ważność.

Tak więc z kilku różnych powodów jednak warto zrobić Świadectwo charakterystyki energetycznej, a nie ryzykować niepotrzebną karą. Szczególnie że koszty obecnie nie są wcale jakieś wysokie. Zależą one od kilku czynników, takich jak chociażby wielkość i położenie nieruchomości czy też jej stan techniczny. Bierze się też pod uwagę rodzaj materiału, z którego wykonane zostały stropy i ściany, czy parametry okien. Zrobienie świadectwa dla przeciętnego mieszkania będzie się zaczynało od kwoty mniej więcej 300 złotych, nieco więcej będzie to w przypadku zwykłego domu jednorodzinnego. Najwięcej zapłacić będzie trzeba za budynki wielorodzinne, nawet do paru tysięcy.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić